znak Starokatolické církve v ČR

Starokatolická církev
v České republice
znak biskupa Starokatolické církve v ČR



mail

Zprávičky

Setkání presbyteria

Ivan Peschka

Setkání presbyteria které proběhlo v pátek a sobotu druhého adventního týdne, bylo už od samého začátku jiné, než jsme bývali zvyklí. K jeho svolání nás vedlo zjištění, že se setkáváme, když je potřeba něco probrat, domluvit či prodiskutovat, že se rádi občas setkáváme, abychom si jen tak nezávazně a kamarádsky pohovořili, ale že jako duchovní se spolu jen velice málo modlíme. Z této potřeby pak vykrystalizoval návrh na modlitební setkání. Od začátku bylo zřejmé, že se nás sejde jenom menšina, protože celá akce bylo svolána na poslední chvíli a ani adventní termín neumožnil každému uvolnit se ze svých pracovních či kněžských povinností. Myslím, že to nebylo na škodu. Všichni ti, kteří přijet chtěli, ale nakonec nemohli, byli s námi v myšlenkách i v modlitbách.

Co se na setkání dělo? Modlili jsme se. Tak, jak jsme to chtěli a cítili, nic nebylo předem nalinkované (i když některé části byly svědomitě připravené). Měli jsme široký záběr od biblické meditace na adventní texty a témata přes východní praktikování Ježíšovské modlitby až po denní modlitbu církve. A protože nejen my, ale snad všichni lidé v modlitbách více prosí, než děkují, bylo sobotní dopoledne věnováno bohoslužbě chval a díků. Vše bylo zarámováno eucharistií, páteční v Communiu a sobotní na Bateriích. Čas a prostor byl i na ona naše obligátní neoficiální popovídání. O tom, že biskup Dušan jako hostitel se s námi nejen modlil, ale i dobře a bohatě uvařil, není třeba ani mluvit.

Tak tedy – modlili jsme se. Za vás, za nás všechny, za celou Církev i za naše církevní společenství, za potřebné, za nemocné, za malou Noemku, za kolegy, kteří mají problémy, za advent i za Vánoce. Za to, aby nebylo jistotou jen to, že Spasitel přijde, ale aby bylo jisté i to, že my na něho čekáme.

Topení u sv. Vavřince

Olda Kouřimský

Při návštěvě našeho katedrálního kostela, zejména pak v zimním období, jsme pociťovali sice hřejivé teplo vycházející z duchovna, ale také chlad až zimu, která nás od duchovních záležitostí přeci jen trochu vzdalovala.

Od podzimu minulého kalendářního roku se pražská farní rada intenzivně zabývala myšlenkou, jak zimu v kostele alespoň trochu zmírnit. Hledali jsme firmy, rokovali a zvažovali nabídky. Nakonec se podařilo vybrat firmu a dílo mohlo proběhnout. Bez zádrhelů však nelze skoro nic a proto jsme ještě museli řešit elektrické rozvody a jednotlivé jističe. Stalo se. Od Vánoc se u svatého Vavřince topí alespoň v lavicích, varhaníkům a ministrantům. Je více než zřejmé, že nejde o vytopení celého kostela tak, abychom seděli pouze ve svetrech. Myslím si však, že alespoň ovlažení vzduchu a hřejivé teplo na nohy člověka v mrazivém zimním počasí potěší. Celá investice přišla téměř na 100.000 korun. Jsme však přesvědčeni, že za to se v katedrálním chrámu může ohřát celá církev.

Český rozhlas spustil internetové stránky o náboženství

Jana Šustová

V Českém rozhlase vznikly internetové stránky zaměřené na náboženství, jejichž adresa je www.rozhlas.cz/nabozenstvi. Stránky nabízejí především rozhlasové pořady s náboženskou tematikou. Z produkce redakce náboženského života jde o pořady Křesťanský týdeník, Dnešní církve, Paprsky naděje, Prameny a proudy, Ranní úvaha, Ranní Slovo a nechybí ani přenosy bohoslužeb, které každou neděli vysílá stanice Praha. Z pořadů ostatních redakcí Českého rozhlasu na webu najdete Slovo na příští den, Slovo na příští týden a Kořeny. Všechny uvedené pořady si můžete poslechnout ve formátu mp3. Kromě nich na stránkách najdete také informace o církvích v České republice a užitečné odkazy na jiné internetové stránky s náboženskou tematikou. V rubrice Kalendář akcí se navíc můžete dozvědět o tom, jaké zajímavé bohoslužby, výstavy, koncerty či přednášky se plánují. Stránky www.rozhlas.cz/nabozenstvi mají ze sebou teprve několik týdnů existence – spuštěny byly poslední týden roku 2005, ale před sebou mají řadu úkolů. V budoucnu by se na nich měly objevit například příspěvky o církevních památkách, o historii české bible, o náboženských svátcích apod. Pro tyto projekty je připravena rubrika Zajímavosti, kde se už nyní můžete dozvědět informace o Roku s židovskou kulturou.

Co se týče Starokatolické církve, lze na webu najít její portrét, poslechnout si bohoslužbu z kaple sv. Kříže v Praze, kterou 27. listopadu 2005 přenášel Český rozhlas, a také je možné stáhnout si čtyřicetistránkovou informační brožuru o Starokatolické církvi v ČR.

Anglikánští biskupové o zavedení biskupského svěcení pro ženy.

Anglikánská církev začala jednat zavedení ordinace žen do úřadu biskupa. Představitelé Světového anglikánského křídla jsou však v otázce ordinace žen rozdělení na liberální a konzervativní křídlo. Odpůrci ordinace žádají, aby se ve Světovém anglikánském společenství vytvořila část církve, která bude mít výlučně mužský klérus. Liberální biskupové naopak požadují bezpodmínečné zrovnoprávnění žen na všech úrovních církve. V Anglii ordinovali první ženu do úřadu kněze v roce 1994. Na protest proti tomuto kroku tehdy z církve odešlo 400 kněžích.

Nový generální tajemník Konference evropských církví přebírá úřad.

Anglikánský arcidiakon z Lancasteru Colin Williams (54) vstoupil do svého úřadu generálního tajemníka Konference evropských církví (KEC) v Ženevě. Oficiální uvedení Williamse proběhlo 16. prosince 2005 v rámci bohoslužby v Ekumenickém centru v Ženevě.

Prof. Hasenhütt přišel o kanonickou misi

Knězi a profesoru Gottholdu Hasenhüttlovi (na snímku) odebral Trevírský římskokatolický biskup Reinhard Marx kanonickou misi za to, že během ekumenických dní v Berlíně v roce 2003 uděloval svaté přijímání evangelických věřícím. Toto odebrání bylo potvrzeno i papežem. Dle Kongregace pro víru je knězovo provinění těžké. Nesmí proto ani vyučovat katolickou víru, ač je emeritním profesorem teologie. Ordinář se vyjádřil slovy, že ten, kdo se není ochoten podřídit církevní nauce a pořádku, nemůže v jejím jménu učit.

Patriarcha odmítá obvinění

Ruský patriarcha Alexij II. (na snímku) odmítl obvinění, podle kterých pravoslavná církev v Rusku usiluje o získání statusu státního náboženství. Podle jeho vyjádření se církev ani v budoucnosti nebude míchat do politických záležitostí. Pravoslavná církev si prý velmi dobře pamatuje negativní zkušenosti z politické angažovanosti církve v době komunismu. Tehdy se dle něj změnilo pravoslaví na státní vrchnost. Podle kritiků pravoslavné církve v Rusku se její představitelé opět usilují o získání privilegovaného postavení ve státě.

Masopustní zábava

Olda Kouřimský

Masopust si každý dovede představit. Průvod maškar alias masek, hudba a zábava. Tato tradice jakoby se pomalu vracela do našeho života. Pražská farní rada v letošním roce také připravila něco jako obnovu tradice, i když vpravdě to moc tradice nebyla a není. Masopustní zábava se podle dostupných informací konala u starokatolíků v Praze asi poprvé. Zábava se konala ve františkánském farním klubu a dokonce přišlo i několik masek. Mohli jsme vidět víly, pumpu v zimě, berušku a gotického mistra v čepici. Obsluhovala cateringová firma, takže jsme si jen užívali zábavy. I přes všechny nedostatky, které vnímáme s odstupem času a konstalaci překážek, které se pro organizátory stavěly dopadla zábava dobře a doufáme, že nebyla poslední.

Seznam čísel
Číslo 1/2006


Praha :: Varnsdorf :: Tábor :: Pacov :: Pelhřimov :: Strakonice :: Soběslav :: Šumperk :: Břidličná :: Český Těšín
Jablonec nad Nisou :: Desná v Jizerských horách :: Brno :: Zlín :: Havlíčkův Brod :: Jihlava