znak Starokatolické církve v ČR

Starokatolická církev
v České republice
znak biskupa Starokatolické církve v ČR



mail

Sociální služba církve

Odkazy :

Sociálně pastorační středisko Communio ve Varnsdorfu
Sociálně pastorační středisko Communio v Táboře
Sociálně pastorační středisko Communio v Šumperku
Sociálně pastorační středisko Communio v Jablonci

Sociální služba je velmi důležitou sférou působnosti naší církve, neoddělitelnou od její bohoslužebné a evangelizační činnosti. Je zároveň platformou, na které nacházíme nejvíce možností ekumenické spolupráce a porozumění se státními institucemi a občanskými sdruženími. Vidíme, že demokratickými změnami ve společnosti, v níž žijeme a působíme, nastaly nové veliké problémy právě v sociální oblasti. Je doba mezičasu, kdy staré a neživotaschopné zaniklo a nové ještě nebylo vytvořeno. Mnoho lidí ztrácí naději v budoucnost i svou vlastní orientaci. V této situaci, která je mnohdy provázena nesnášenlivostí, bychom ztratili svou vlastní tvář a zpronevěřili se poslání církve, kdybychom se nesnažili o aktuální pomoc církve bližním. Chápeme tento stav společnosti jako volání o pomoc, které musíme vyslyšet. Snažíme se proto o vytváření společných aktivit všude tam, kde naše síly nestačí. Snažíme se spolupracovat se všemi, kteří chtějí bojovat proti zlu, které má podobu kriminality, národnostní a rasové nesnášenlivosti, opovrhování potřebami a právy lidí zdravotně postižených a utečenců. V těchto oblastech se snažíme sloužit v duchu Kristově.

Communio v Táboře sídlí na adrese Žižkovo nám. 6 (Matrika), 2. poschodí. Od září 2003 je součástí "Koalice Tábor, koalice sociálních služeb", která je registrovaná na MPSV ČR. Ve společném objektu a kanceláři v centru Tábora se jednotlivá střediska střídají v kontaktu s klienty. Communio Tábor provozuje činnost sociální a informační. Mezi hlavní činnosti táborského Communia patří pečovatelská služba, bezplatná anonymní psychologicko – křesťanská poradna a koordinace činnosti Anonymních alkoholiků v okrese Tábor, spolu s anonymní telefonní linkou pro závislé na alkoholu.

Jablonecké Communio pracuje v suterénu kostela „Povýšení sv. Kříže“ samostatně od října 2004 a v současnosti je jádrem jeho aktivit Křesťansko-psychologická poradna - informační středisko, která zajišťuje pro zájemce poradensko-konzultační činnost, informačně-zprostředkovatelský servis s organizacemi a institucemi především ze sféry sociálních služeb a též pomáhá lidem v krizových situacích. Souběžně je zde možné přicházet do komunitního centra, které slouží především jako otevřený prostor pro vzájemné setkávání. V rámci tohoto centra funguje také šachový kroužek a dílna volnočasových, výtvarných a řemeslných aktivit s prvky arteterapie, která nabízí zájemcům zapojení se do kolektivní tvořivé činnosti.

Sociálně-pastorační středisko Communio v Šumperku vzniklo v r. 1997 Hlavní službou střediska v Šumperku je křesťansko-psychologická poradna, která pomáhá lidem v krizi řešit jejich aktuální problémy a snaží se přispět ke zlepšení jejich vnitřní rovnováhy za přispění všeho pozitivního, co může staletími prověřená křesťanská „péče o duši“ nabídnout. Na tuto službu navazuje Centrum využití volného času, což je ergoterapeutická dílna a zahrada umožňující klientům příjemně využít čas třebas při uklidňující činnosti na okrasné zahradě (téměř 900m2) či v malé dílničce. Kromě těchto aktivit nabízí Communio Šumperk i některé další doplňkové služby, jako jsou např: knihovna, senior club, přednášky a komorní koncerty, zájmové kroužky. Communio Šumperk užívá prostor Farní obce a sídlí na adrese: Husitská 14.

Communio Varnsdorf nabízí mimo jiné: senior servis - tento projekt je určen zejména seniorům, mezi poskytované služby patří asistenční služba, která se zaměřuje především na doprovody k lékařům, na pomoc nemocným při resocializaci a pomoc rodinám v péči o seniora, mezi další služby patří kompletní informační systém tzv. senior telefon a Kavárnička pro seniory, kde je připravován program se řadou besed a přednášek. K ostatním aktivitám patří mateřské centrum Rybička, Modrá linka SOS- krizová intervenční linka, na kterou se mohou lidé obrátit s nejrůznějšími problémy, nebo projekt Nízkoprahové zařízení, zaměřený na mládež ze sociálně slabších poměrů, tento program se skládá převážně ze zájmových činností (např.: počítačový klub, angličtina, sportovní kroužek) a klubové činnosti.

Vedle sociální práce pro širokou veřejnost provozuje církev i vlastní aktivity, jako jsou přednášky, videoprojekce, diskusní setkání, kluby seniorů a kroužky dětí a mládeže. Na severu i jihu Čech se pravidelně pořádají starokatolické letní dětské tábory.


Praha :: Varnsdorf :: Tábor :: Pacov :: Pelhřimov :: Strakonice :: Soběslav :: Šumperk :: Břidličná :: Český Těšín
Jablonec nad Nisou :: Desná v Jizerských horách :: Brno :: Zlín :: Havlíčkův Brod :: Jihlava