znak Starokatolické církve v ČR

Starokatolická církev
v České republice
znak biskupa Starokatolické církve v ČR



mail

Žádost o vstup do Starokatolické církve

Vyplňte a odešlete prosím dotazník s žádostí o křest nebo přistoupení k církvi. V nejbližší době pak budete kontaktován(a) příslušným duchovním správcem.

Zde si můžete stáhnout příslušný formulář a zaslat ho poštou nebo elektronicky na adresu ústředí církve nebo příslušné obce.

Můžete také použít elektronický formulář níže (nefunguje ve všech prohlížečích).

Po důkladné rozvaze dobrovolně žádám o:

přijetí za člena/členku Starokatolické církve (již pokřtění)
křest ve Starokatolické církvi (dosud nepokřtění)

ve farní obci:

Jméno a příjmení:
rozený/á:
Datum narození:
Adresa:
Telefon:
Mobil:
Fax:
E-mail:
Datum křtu: v

Zkuste stručně vyjádřit Vaší motivaci:

Poznámka:

Členstvím se Starokatolické církvi se zabývá její ústava – Synodní řád a řád farních obcí v dílu I, § 1: „Křesťané žijící na území České republiky, kteří vyznávají víru starokatolickou, tvoří církevní společenství zvané Starokatolická církev v České republice.“

Pod pojmem starokatolická víra chápeme křesťanskou víru nerozdělené církve prvního tisíciletí za použití principu: V důležitých věcech jednota, v nepodstatných svoboda a ve všem láska.

Základní jednotkou církevní organizace je farní, popřípadě filiální obec. V dílu V, § 33 se praví: „Členy farní obce jsou všichni obyvatelé jejího obvodu, kteří se přiznávají ke starokatolickému vyznání. Noví členové farních obcí se přihlašují u farní rady a jsou zapsáni s udáním svého nacionále a adresy do seznamu členů obce.“

Tuto strohou definici interpretujeme takto: O členství může zažádat každá pokřtěná osoba po dovršení věku 15 let. Po schválení přijetí farní radou nabývá osoba ve věku 15 až 18 let aktivní volební a hlasovací právo ve farní obci, osoba po dovršení 18 let i právo pasivní. Farní rada může žádost o přijetí schválit nebo zamítnout. „Obyvateli obvodu farní obce“ mohou být i lidé, kteří tam nemají úřední trvalé bydliště (ale např. studium nebo zaměstnání). Do které farní obce se chtějí připojit má být přenecháno jejich rozhodnutí. Hlavním motivem má být možnost, kde mohou nejlépe uplatňovat své všeobecné kněžství. Oficiální členství se všemi právy je možné mít pouze v jedné starokatolické obci. Takové chápání je třeba uplatňovat i v případě filiálních obcí.

Nepokřtěné osoby získávají členství v obci a tím i v církvi svým křtem. V případě křtu dítěte se doporučuje po dovršení 15 let členství v obci formálně obnovit.

Stejně jako členové naší církve jsou vítáni i členové jiných křesťanských církví, pokud s námi chtějí prožívat společenství.


Praha :: Varnsdorf :: Tábor :: Pacov :: Pelhřimov :: Strakonice :: Šumperk :: Břidličná ::
Jablonec nad Nisou :: Desná v Jizerských horách :: Brno :: Zlín :: Havlíčkův Brod :: Jihlava ::