znak Starokatolické církve v ČR

Starokatolická církev
v České republice
znak biskupa Starokatolické církve v ČR



mail

Návštěva farnosti Praha - filiální obec u sv. Máří Magdalény
Jozef Husovský

Ze sedmnáctky deset minut před desátou nevystupuje téměř nikdo. Pár německých turistů s trochou zbytkového alkoholu po levném pražském nočním mejdanu. Pod secesním Čechovým mostem je parkoviště zahraničních autobusů. Holt, na neútulném plácku, kterému vévodí podstavec, na němž se do šedesátých let hrdě vypínal soudruh Stalin, dnes se tam podle plnosti peněženek sponzorů lenivě houpe kyvadlo a kdysi tam stál billboard s Václavem Klausem, si člověk musí najít své místo. Němci našli svůj dvoupodlažní autobus a já svou jednopodlažní rotundičku sv. Máří Magdaleny.

Chodívali jsme tam s přítelkyní už na podzim léta Páně 2001. Bohoslužby měl na starosti Ivan Štampach, o jehož přestupu z římskokatolické do starokatolické církve se psalo snad víc než o přestupu Pavla Nedvěda do Juventusu. Potěšil jsem se. Jako bývalý student, kterého vedl religionistickými stezkami, i jako novinářík, který se pokoušel s Ivanem Štampachem dělat veliký rozhovor o tehdejší aktivitě Kairos. Bohoslužby byly svižné, Ivan Štampach měl dar řeči, do liturgie se zapojovali také nevysvěcenci a nezasvěcenci. Bylo to milé. Po skončení se ovšem před rotundou vytvořil okruh, který se bohužel striktně držel Diogenova pravidla „Nerušte moje kruhy“. Když se kruhy nehnuly ani další tři měsíce, ačkoli o nás členové kruhu věděli kdejaké drby, tak jsme to vzdali.

Pak jsem se do rotundy vrátil asi za rok. U zábradlí stál Radek a pár lidí, jimž čistý vzduch nevoněl. S horkým vajglem se dali do hovoru. Po schodech už cupitala Kačenka, v ruce svíčky, ubrus, v očích odhodlání svěřit někomu liturgická čtení. Kačence v patách kráčel David, ornát převěšen přes pravici s typickým „Dobrý den!“ Pod schody se soustředil Bendy. Na cigárko a liturgii. V undergroundové místnosti pod rotundou se již další Katka chystala na zpěvy a dolaďovala doma zhudebněný žalm. Na zdech visely obrázky po čerstvé vernisáži. Na nástěnce před rotundou jsem si mezi řečí přečetl: „Kaple sv. Máří Magdalény v Praze byla navržena Giovannim Baptistou de Barrifis, pocházejícím z Locarna a postavena v roce 1635 Janem Chrystostomem Trembským, převorem špitálního řádů cyriaků (křižovníci s červeným srdcem) polského původu. Sloužila cyriakům, vinařům z letenských vinic a vorařům, kteří v kapličce po proplutí nebezpečných úseků Vltavy děkovali Bohu za pomoc a v jejím okolí odpočívali.

Stávala u oblíbené jezuitské zahrady. V roce 1784 zrušena za reformy císaře Josefa II a obnovena byla až v roce 1908, vysvěcena a předána do péče a užívání starokatolické církvi. Takto sloužila po dlouhou dobu jako jediná sakrální stavba starokatolické obce v Praze. Roku 1956 byla kaple sv. Máří Magdalény přesunuta o 30,75 metrů na současné místo, aby nenarušovala pohled na olbřímí pomník J. V. Stalina.

Výzdobě interiéru dominuje kovová nástěnná plastika od umělce Jaroslava Válka z roku 1999 „Setkání Magdalény se vzkříšeným Kristem“. Od téhož umělce jsou i svícny, ambon, kalich a paténa.

Malby biblických keřů a stromů, dochované z doby vybudování kaple, mají být ilustrací ke 24. kapitole knihy Sirachovcovy. Vitráže od Aleny Novotné – Gutfreudové zobrazují výjevy z dějin kaple (vinobraní, odpočinek vorařů, pobyt Švédů v Praze roku 1648, stavba Čechova mostu, vyztužování zdiva před přesunem a samotný přesun).

Nad vchodem do kaple se nachází obraz „Kristus SUŠČIJ spolu se sv. Václavem, sv. Cyrilem, sv. Metodějem a sv. Janem Husem“ od ukrajinského malíře archimandrity Andreje Kolomackého, vytvořený podle koncepce zničeného obrazu lektora Ladislava Lazara Pomíjela.“

Kdosi mě poklepal po pleci: „Nejdeš?“ „Jdu.“ Na konci bohoslužby David jako správný „domácí“ zval na kávu, čaj, sušenky a smetanu. I když u Davida coby znalce klasické hudby nevím, jestli náhodou nejde také o Smetanu.

U kávy Josef rozebírá aktuální teologické problémy. Nic nevyřešíme, ale kafe je báječné.

Ze sedmnáctky deset minut před desátou nevystupuje téměř nikdo. Pár německých turistů s trochou zbytkového alkoholu po levném pražském nočním mejdanu. Seběhnu dolu schůdkami. U zábradlí stojí Radek, Milena, Vojta, Slávka, Roman, Pavel, Josef, Bendy, Kačenka, Vojta, Kačenka... Venku je krásně. Krásně je i v lidech a s lidmi. To už je jiné kafe! Báječné.

Seznam čísel
Číslo 5/2005


Praha :: Varnsdorf :: Tábor :: Pacov :: Pelhřimov :: Strakonice :: Soběslav :: Šumperk :: Břidličná :: Český Těšín
Jablonec nad Nisou :: Desná v Jizerských horách :: Brno :: Zlín :: Havlíčkův Brod :: Jihlava