znak Starokatolické církve v ČR

Starokatolická církev
v České republice
znak biskupa Starokatolické církve v ČR



mail

Komuniké ze zasedání Mezinárodní starokatolické biskupské konference (IBK) v Münchenwiler/CH 26.-31.3.2006

Starokatoličtí biskupové Utrechtské unie se na letošním zasedání zabývali ekumenickými vztahy a probíhajícími hovory s jinými církvemi.

Mezinárodní komise římskokatolicko-starokatolického dialogu pracuje v současné době na společném textu „Církev“. Diskuze o významu svátostí, zvláště svátosti svěcení a o Petrově službě římského biskupa dobře pokračují, což bylo biskupskou konferencí vzato s uspokojením na vědomí.

Pravoslavně-starokatolická skupina hovorů se na svém posledním zasedání zabývala svěcením žen do kněžského úřadu. Diskuze k tomuto tématu probíhala, jak se očekávalo, obtížně a má v ní být na dalším zasedání pokračováno.

Anglikánsko-starokatolická mezinárodní koordinační rada se utvořila v novém složení (jedním z nových členů je prof. David R. Holeton z Prahy, pozn.překl.). Dala si za cíl hledat cesty, jak je možno jednotu obou těchto církví podporovat spoluprací jednotlivých starokatolických a anglikánských obcí.

IBK vyslala v minulém roce pozorovatele na setkání různých anglikánských komisí a jiných gremií. Vzala jejich zprávy na vědomí a diskutovala o významu tam projednávaných témat pro starokatolické církve. V této souvislosti referovali biskup J. Gledhill (pověřenec arcibiskupa z Canterbury) a biskup K. Klusmeyer (poveřenec Episkopální církve USA) a aktuálních událostech v jejich církvích. Výsledky loňské teologické konference v Leeds (za ČR se účastnili David Holeton a Petr Jan Vinš, pozn.překl.) na téma ekleziologie obou církví ukázaly jisté rozdíly v chápání, které by mohly na pozadí možných společných struktur vytvářet problémy v praktické spolupráci. Tento tématický okruh byl předmětem diskuzí, avšak významnějších výsledků dosaženo nebylo.

Tato výměna názorů je přínosem k vypracování Ekumenického direktáře, který by IBK chtěla dokončit příští rok.

IBK stojí již několik let v kontaktu se „Starokatolickou církví Britské Kolumbie“ (centrum ve Vancouveru v Kanadě), která zažádala o přijetí do Utrechtské unie. Během této doby došlo z pověření IBK k početným ověřením. IBK má na jedné straně názor, že je další pozitivní vývoj možný, na druhé straně zvláštěpak co se týče teologie a svěcení je tu potřeba dalšího osvětlení. Bylo rozhodnuto dát Starokatolické církvi Britské Kolumbie na dobu šesti let v IBK v rámci stanovených podmínek zvláštní statut, aby bylo umožněno oběma stranám se lépe poznat.

Na shromáždění Světové rady církví v lednu tohoto roku byl do ústředního výboru této organizace zvolen arcibiskup Vercammen, Ten referoval podrobně o práci na generálním shromáždění a předložil biskupské konferenci několik návrhů jakým způsobem by starokatolickými církvemi vykonaná teologická práce mohla být zapojena do projektů SRC. Biskupové s těmito návrhy zásadně souhlasili. Taková spolupráce se však musí řídit danými personálními možnostmi.
Podrobně se ještě jednou biskupové věnovali tématu křesťanského manželství. Ze tří rozdílných referátů a následujících diskuzí bylo zřejmé, jak mnohostranné a obtížné je zabývání se tímto tématickým okruhem. Potřebné je proto další zpracování a byla učiněna příslušná zadání.

Švýcarská církev předložila IBK otázku, zda jáhni a jáhenky, kteří jsou aktivní v pa-storaci v nemocnicích a podobných zařízeních, mohou udělovat také svátost poma-zání nemocných. Diskuze ukázala, že se taková otázka v jiných církvích neklade. Možnost, aby jáhni a jáhenky v této specifické pastorační činnosti prováděli taková pomazání se zásadně nevylučuje.

Příští zasedání IBK se bude konat v únoru 2007 ve Švýcarsku.

Amersfoort a Bern, 24. 4. 2006

Maja Weyermann
pověřenkyně pro informace IBK


Praha :: Varnsdorf :: Tábor :: Pacov :: Pelhřimov :: Strakonice :: Soběslav :: Šumperk :: Břidličná :: Český Těšín
Jablonec nad Nisou :: Desná v Jizerských horách :: Brno :: Zlín :: Havlíčkův Brod :: Jihlava