EN | DE | LAT

Komuniké mezinárodní biskupské konference 2023

Komuniké mezinárodní biskupské konference 2023

Mezinárodní starokatolická biskupská konference se sešla ve dnech 22. až 27. června 2023 ve Vídni.

Na začátku konference se konalo společné zasedání s anglikánskými biskupy v Evropě. Důležité bodem programu byla výměna názorů na předpisy pro bezpečnou církev, zejména pro prevenci sexualizovaného násilí.
 
sobotu bylo středem pozornosti svěcení Marie Kubinové na biskupku rakouské starokatolické církve. Hlavními světiteli byli arcibiskup Bernd Wallet a biskupové Matthias Ring und Harald Rein. Svěcení za účasti asi 450 osob se konalo v luterském kostele Gustava Adolfa ve Vídni.
 
Biskupská konference vyslechla zprávy jednotlivých členských církví Utrechtské unie a církví, s nimiž jsou v plném společenství. Diskutovalo se o vývoji ve starokatolických obcích v Chorvatsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Na konferenci vystoupil emeritní arcibiskup Joris Vercammen podal zprávu o Francii a Belgii, kde nadále působí jako delegát.
 
Hlavním teologickým tématem této biskupské konference byla reflexe společenství z Porvoo, které původně založily anglikánské a luterské církve na severu Evropy. Od té doby se rozšířilo o další církve v Evropě. Biskup Harald Rein podal přehled ekumenických iniciativ IBK a upozornil, že dalším logickým krokem IBK by bylo blíže se zabývat právě společenstvím z Porvoo. Nový biskup z Visby (Švédsko) Dr. Erik Eckerdal přednesl prezentaci o společenství Porvoo, zejména o různých formách episkopátu. Dr. Dirk Jan Schoon, biskup z Haarlemu, vystoupil k tomuto tématu s příspěvkem z pohledu starokatolické teologie.
 
IBK uvítala volbu čtyř nových biskupů Polskokatolické církve (starokatolické církve v Polsku), jejichž svěcení je plánováno na konec léta. Nově zvolený polský biskup Andrzej Gontarek se zúčastnil části biskupské konference.
 
IBK vítá iniciativu ekumenického shromáždění mládeže "Together - Shromáždění Božího lidu", které se uskuteční v Římě 30. září, v předvečer synody římskokatolických biskupů o synodalitě.
 
IBK vzala na vědomí reakci římskokatolické církve na výsledky druhé fáze mezinárodního dialogu římských katolíků a starokatolíků (IRAD) a připravuje odpovídající odpověď.
 
IBK zaslala video zdravici biskupovi Joelu Porlaresovi, novému vedoucímu biskupovi (Obispo Maximo) Filipínské nezávislé církve. IBK prosí své členské církve o modlitby za uvězněného biskupa Carla Moralese a za to, aby při posuzování jeho případu zvítězila pravda a spravedlnost. IBK je znepokojena nárůstem počtu vražd na Filipínách, zejména útoky na církevní představitele, kteří se věnují podpoře marginalizovaných skupin.
 
Mezinárodní starokatolický kongres, který se konal loni v Bonnu, byl vyhodnocen jako úspěšný. Byly projednány podněty pro další rozvoj koncepce starokatolického kongresu.
 
IBK se rozloučila s Dr. Heinzem Lederleitnerem, dosavadním biskupem Starokatolické církve Rakouska, a s Dr. Haraldem Reinem, biskupem Starokatolické církve Švýcarska, který na konci října odejde do důchodu.
 
Příští zasedání se uskuteční v červnu 2024 v Praze.
 
Utrecht a Bern, 27. června 2023

 

28. června 2023, Petr Jan Vinš