EN | DE | LAT

Starokatolická církev v Rakousku volí nového biskupa nebo biskupku

Starokatolická církev v Rakousku volí nového biskupa nebo biskupku

Naše sesterská starokatolická církev v Rakousku bude v sobotu 22. dubna volit svou novou hlavu. Přinášíme vám potréty kandidátky a kandidáta, mezi kterými se rozhodne.

 

Vikářka Maria Kubinová (Graz)
Je 57 let stará, civilním povoláním psychoterapeutka. Je podruhé vdaná, má celkem 5 dětí a 4 vnoučata, která jí podle jejích slov dělají velkou radost. Hraje na violoncello, plete a ráda řídí auto, v televizi ráda sleduje filmy o katastrofách a o špiónech. V současnosti studuje doktorát a její disertace se týká vztahu traumatu a náboženství. Na psychoterapeutické praxi jí baví zejména naslouchání lidem. Jako presbyterka (kněžské svěcení přijala v roce 2019) se snaží bohoslužbu slavit tak, aby nebyla nudná a aby se do ní zapojilo celé společenství, nejsilněji při eucharistii prožívá moment epikleze, kdy vztahuje ruce nad dary chleba a vína a společně se společenstvím prosí o Ducha svatého. Na starokatolictví se jí líbí zejména to, že je se zde společně všichni mohou podílet na tom, jaká bude církev. Starokatolickou teologii studovala v Bonnu. Úřad biskupky by vykonávala tak, že by ráda navštěvovala církevní obce nejen o nedělích, ale i přes týden, aby poznala, jak lidé žijí a mohla si s nimi popovídat, nebo třeba i vypít pivo. Církev by po svém mandátu ráda předala svému nástupci nebo nástupkyni ve stejném nebo lepším stavu.
 
Farář Richard Gödl (Krems-St. Pölten)
Je 53 let starý, vychovaný v silně věřící římskokatolické rodině. Vyučil se na kuchaře, ale už jako mladý muž v sobě objevil kněžské povolání. Vstoupil k salesiánům Dona Boska a vystudoval teologii. V roce 2009 se narodil jeho syn a on podle svých slov cítil potřebu se k němu veřejně přiznat. Opustil proto duchovní službu v římskokatolické církvi a nějakou dobu se živil jako učitel a sociální pracovník. K tomu vystudoval sociální práci a učitelství náboženství. V roce 2016 vstoupil do starokatolické církve. Od té doby působí ve farnosti Krems-St. Pölten, kde bych v roce 2018 zvolen farářem. Na starokatolické církvi se mu líbí to, že respektuje životní situaci lidí, navzdory těžkostem, které v životě prožili. Ze starokatolické spirituality si nejvíc váží otevřenosti a milosrdenství. Starokatolickou církev v Rakousku zastupuje spolu s biskupem v ekumenické radě církví a předsedá pastorální konferenci rakouské starokatolické církve. Ve své farnosti se podílel na rekonstrukci kostela a na zřízení přírodního hřbitova Duha u Neulengbachu. Jako biskup by chtěl podporoval farnosti a jejch lidský potenciál.

18. dubna 2023, Petr Jan Vinš